302H42N221JQ4
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
302H42N221JQ4
302H42N221JQ4
Part Number
302H42N221JQ4
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 220PF 3KV NP0 RADIAL
Data sheet
302H42N221JQ4.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
302H42N221JQ4
Comments
    302H42N221JQ4 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±5%
    Lead StyleStraight
    Capacitance220 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.170" (4.32mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated3000V (3kV)
    Size / Dimension0.250" L x 0.270" W (6.35mm x 6.86mm)
    Height - Seated (Max)0.222" (5.64mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C