302R29N101JV4
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
302R29N101JV4
302R29N101JV4
Part Number
302R29N101JV4
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 100PF 3KV NP0 1808
Data sheet
302R29N101JV4.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
302R29N101JV4
Comments
    302R29N101JV4 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    RatingsX2, Y3
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance100 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsSafety
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1808 (4520 Metric)
    Thickness (Max)0.085" (2.16mm)
    Voltage - Rated250VAC
    Size / Dimension0.189" L x 0.080" W (4.80mm x 2.03mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C