302S43W102KF4E
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
302S43W102KF4E
302S43W102KF4E
Part Number
302S43W102KF4E
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 1000PF 3KV X7R 1812
Data sheet
302S43W102KF4E.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
302S43W102KF4E
Comments
    302S43W102KF4E Specifications
    SeriesPolyTerm®
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesSoft Termination, High Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance1000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max)0.115" (2.92mm)
    Voltage - Rated3000V (3kV)
    Size / Dimension0.175" L x 0.125" W (4.45mm x 3.17mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C