3530N182J602LE
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
3530N182J602LE
3530N182J602LE
Part Number
3530N182J602LE
Manufacturer
Knowles Novacap
Description
CAP CER 1800PF 6KV C0G/NP0 RAD
Data sheet
3530N182J602LE.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
3530N182J602LE
Comments
    3530N182J602LE Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±5%
    Lead StyleStraight
    Capacitance1800 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.380" (9.65mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated6000V (6kV)
    Size / Dimension0.500" L x 0.350" W (12.70mm x 8.89mm)
    Height - Seated (Max)0.575" (14.60mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C