402S48W472MV4E
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
402S48W472MV4E
402S48W472MV4E
Part Number
402S48W472MV4E
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 4700PF 4KV X7R 2225
Data sheet
402S48W472MV4E.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
402S48W472MV4E
Comments
    402S48W472MV4E Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance4700 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsSMPS Filtering
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case2225 (5763 Metric)
    Thickness (Max)0.160" (4.06mm)
    Voltage - Rated4000V (4kV)
    Size / Dimension0.225" L x 0.255" W (5.72mm x 6.48mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C