4540N561J103LE
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
4540N561J103LE
4540N561J103LE
Part Number
4540N561J103LE
Description
CAP CER 560PF 10KV C0G/NP0 RAD
Data sheet
4540N561J103LE.pdf
Delivery Services
4540N561J103LE
Comments
    4540N561J103LE Specifications
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±5%
    Lead StyleStraight
    Capacitance560 pF
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.480" (12.20mm)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated10000V (10kV)
    Size / Dimension0.598" L x 0.402" W (15.20mm x 10.20mm)
    Height - Seated (Max)0.676" (17.18mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C