500H03N563JQ4
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
500H03N563JQ4
500H03N563JQ4
Part Number
500H03N563JQ4
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 0.056UF 50V NP0 RADIAL
Data sheet
500H03N563JQ4.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
500H03N563JQ4
Comments
    500H03N563JQ4 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Lead StyleStraight
    Capacitance0.056 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.200" (5.08mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.300" L x 0.200" W (7.62mm x 5.08mm)
    Height - Seated (Max)0.302" (7.67mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C