500H05W475KQ4
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
500H05W475KQ4
500H05W475KQ4
Part Number
500H05W475KQ4
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 4.7UF 50V X7R RADIAL
Data sheet
500H05W475KQ4.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
500H05W475KQ4
Comments
    500H05W475KQ4 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead StyleStraight
    Capacitance4.7 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.402" (10.20mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
    Height - Seated (Max)0.502" (12.75mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C