500P44W106KJ4C
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
500P44W106KJ4C
500P44W106KJ4C
Part Number
500P44W106KJ4C
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 10UF 50V X7R SMD
Data sheet
500P44W106KJ4C.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
500P44W106KJ4C
Comments
    500P44W106KJ4C Specifications
    SeriesP
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesLow ESR
    Tolerance±10%
    Lead StyleJ-Lead
    Capacitance10 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / CaseStacked SMD, 8 J-Lead
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.387" L x 0.310" W (9.84mm x 7.87mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C