500R07N0R7BV4T
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
500R07N0R7BV4T
500R07N0R7BV4T
Part Number
500R07N0R7BV4T
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 0.7PF 50V C0G/NP0 0402
Data sheet
500R07N0R7BV4T.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
500R07N0R7BV4T
Comments
    500R07N0R7BV4T Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±0.1pF
    Lead Style-
    Capacitance0.7 pF
    Part StatusLast Time Buy
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max)0.025" (0.64mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C