500R15N270FV4T
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
500R15N270FV4T
500R15N270FV4T
Part Number
500R15N270FV4T
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 27PF 50V C0G/NP0 0805
Data sheet
500R15N270FV4T.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
500R15N270FV4T
Comments
    500R15N270FV4T Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±1%
    Lead Style-
    Capacitance27 pF
    Part StatusLast Time Buy
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C