500R15W104KV4E
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
500R15W104KV4E
500R15W104KV4E
Part Number
500R15W104KV4E
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805
Data sheet
500R15W104KV4E.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
500R15W104KV4E
Comments
    500R15W104KV4E Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.1 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C