500R18W102KV4T
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
500R18W102KV4T
500R18W102KV4T
Part Number
500R18W102KV4T
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 1206
Data sheet
500R18W102KV4T.pdf
Delivery Services
500R18W102KV4T
Comments
    500R18W102KV4T Specifications
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance1000 pF
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.125" L x 0.062" W (3.17mm x 1.57mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C