500S43W105KV4E
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
500S43W105KV4E
500S43W105KV4E
Part Number
500S43W105KV4E
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 1UF 50V X7R 1812
Data sheet
500S43W105KV4E.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
500S43W105KV4E
Comments
    500S43W105KV4E Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance1 µF
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max)0.085" (2.16mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.175" L x 0.125" W (4.45mm x 3.17mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C