500U02A471KT4W
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
500U02A471KT4W
500U02A471KT4W
Part Number
500U02A471KT4W
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 470PF 50V GBBL SMD
Data sheet
500U02A471KT4W.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
500U02A471KT4W
Comments
    500U02A471KT4W Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Q, Low Loss, Bonding Mountable, Low Profile, Single Layer
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance470 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, SLCC
    Package / CaseNonstandard SMD
    Thickness (Max)0.009" (0.23mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.025" L x 0.025" W (0.64mm x 0.64mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C