500U10N0R4AT4W
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
500U10N0R4AT4W
500U10N0R4AT4W
Part Number
500U10N0R4AT4W
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 0.4PF 50V SMD
Data sheet
500U10N0R4AT4W.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
500U10N0R4AT4W
Comments
    500U10N0R4AT4W Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Q, Low Loss, Bonding Mountable, Low Profile, Single Layer
    Tolerance±0.05pF
    Lead Style-
    Capacitance0.4 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, SLCC
    Package / CaseNonstandard SMD
    Thickness (Max)0.008" (0.20mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.012" L x 0.010" W (0.30mm x 0.25mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C