500X07N2R2CV4T
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
500X07N2R2CV4T
500X07N2R2CV4T
Part Number
500X07N2R2CV4T
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0402
Data sheet
500X07N2R2CV4T.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
500X07N2R2CV4T
Comments
    500X07N2R2CV4T Specifications
    SeriesX2Y®
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesLow ESL (X2Y)
    Tolerance±0.25pF
    Lead Style-
    Capacitance2.2 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsBypass, Decoupling
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max)0.020" (0.51mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.045" L x 0.025" W (1.14mm x 0.64mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C