500X07N5R6DV4T
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
500X07N5R6DV4T
500X07N5R6DV4T
Part Number
500X07N5R6DV4T
Description
CAP CER 5.6PF 50V C0G/NP0 0402
Data sheet
500X07N5R6DV4T.pdf
Delivery Services
500X07N5R6DV4T
Comments
    500X07N5R6DV4T Specifications
    FeaturesLow ESL (X2Y)
    Tolerance±0.5pF
    Lead Style-
    Capacitance5.6 pF
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max)0.020" (0.51mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.045" L x 0.025" W (1.14mm x 0.64mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C