500X07W101MV4T
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
500X07W101MV4T
500X07W101MV4T
Part Number
500X07W101MV4T
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 100PF 50V X7R 0402
Data sheet
500X07W101MV4T.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
500X07W101MV4T
Comments
    500X07W101MV4T Specifications
    SeriesX2Y®
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesLow ESL (X2Y)
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance100 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsBypass, Decoupling
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max)0.020" (0.51mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.045" L x 0.025" W (1.14mm x 0.64mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C