500X14N5R0DV4T
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
500X14N5R0DV4T
500X14N5R0DV4T
Part Number
500X14N5R0DV4T
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 5.0PF 50V NP0 0603
Data sheet
500X14N5R0DV4T.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
500X14N5R0DV4T
Comments
    500X14N5R0DV4T Specifications
    SeriesX2Y®
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesLow ESL (X2Y)
    Tolerance±0.5pF
    Lead Style-
    Capacitance5 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsBypass, Decoupling
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max)0.026" (0.66mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.064" L x 0.035" W (1.63mm x 0.89mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C