500X41W104MV4E
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
500X41W104MV4E
500X41W104MV4E
Part Number
500X41W104MV4E
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1210
Data sheet
500X41W104MV4E.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
500X41W104MV4E
Comments
    500X41W104MV4E Specifications
    SeriesX2Y®
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesLow ESL (X2Y)
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance0.1 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsBypass, Decoupling
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max)0.070" (1.78mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.125" L x 0.098" W (3.18mm x 2.49mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C