501H51W105KQ4
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
501H51W105KQ4
501H51W105KQ4
Part Number
501H51W105KQ4
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 1.0UF 500V X7R RADIAL
Data sheet
501H51W105KQ4.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
501H51W105KQ4
Comments
    501H51W105KQ4 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead StyleStraight
    Capacitance1 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.375" (9.53mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.472" L x 0.320" W (12.00mm x 8.13mm)
    Height - Seated (Max)0.404" (10.25mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C