501H51W474KQ4
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
501H51W474KQ4
501H51W474KQ4
Part Number
501H51W474KQ4
Description
CAP CER 0.47UF 500V X7R RADIAL
Data sheet
501H51W474KQ4.pdf
Delivery Services
501H51W474KQ4
Comments
    501H51W474KQ4 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead StyleStraight
    Capacitance0.47 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.375" (9.53mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.472" L x 0.320" W (12.00mm x 8.13mm)
    Height - Seated (Max)0.404" (10.25mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C