501P05W104KJ4C
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
501P05W104KJ4C
501P05W104KJ4C
Part Number
501P05W104KJ4C
Description
CAP CER 0.1UF 500V X7R 6SMD
Data sheet
501P05W104KJ4C.pdf
Delivery Services
501P05W104KJ4C
Comments
    501P05W104KJ4C Specifications
    SeriesP
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Q, Low Loss, High Voltage
    Tolerance±10%
    Lead StyleJ-Lead
    Capacitance0.1 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case6-Stacked SMD, J-Lead
    Thickness (Max)0.185" (4.70mm)
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.250" L x 0.190" W (6.34mm x 4.83mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C