501P25W224MJ4
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
501P25W224MJ4
501P25W224MJ4
Part Number
501P25W224MJ4
Description
CAP CER 0.22UF 500V X7R 6SMD
Data sheet
501P25W224MJ4.pdf
Delivery Services
501P25W224MJ4
Comments
    501P25W224MJ4 Specifications
    SeriesP
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Q, Low Loss, High Voltage
    Tolerance±20%
    Lead StyleJ-Lead
    Capacitance0.22 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case6-Stacked SMD, J-Lead
    Thickness (Max)0.305" (7.75mm)
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.250" L x 0.190" W (6.34mm x 4.83mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C