501P44W395KN4
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
501P44W395KN4
501P44W395KN4
Part Number
501P44W395KN4
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 3.9UF 500V X7R
Data sheet
501P44W395KN4.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
501P44W395KN4
Comments
    501P44W395KN4 Specifications
    SeriesP
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Q, Low Loss, High Voltage
    Tolerance±10%
    Lead StyleStraight
    Capacitance3.9 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.100" (2.54mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / Case-
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.425" L x 0.440" W (10.80mm x 11.18mm)
    Height - Seated (Max)0.545" (13.84mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C