501P45W564KL4
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
501P45W564KL4
501P45W564KL4
Part Number
501P45W564KL4
Description
CAP CER 0.56UF 500V X7R 6SMD
Data sheet
501P45W564KL4.pdf
Delivery Services
501P45W564KL4
Comments
    501P45W564KL4 Specifications
    Tolerance±10%
    Lead StyleL-Lead
    Capacitance0.56 µF
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case6-Stacked SMD, L-Lead
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.250" L x 0.190" W (6.34mm x 4.83mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C