501R15N101KF4T
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
501R15N101KF4T
501R15N101KF4T
Part Number
501R15N101KF4T
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 100PF 500V NP0 0805
Data sheet
501R15N101KF4T.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
501R15N101KF4T
Comments
    501R15N101KF4T Specifications
    SeriesPolyTerm®
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesSoft Termination, High Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance100 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C