501R15N221KV4E
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
501R15N221KV4E
501R15N221KV4E
Part Number
501R15N221KV4E
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 220PF 500V C0G/NP0 0805
Data sheet
501R15N221KV4E.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
501R15N221KV4E
Comments
    501R15N221KV4E Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance220 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C