501R15W102KF4T
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
501R15W102KF4T
501R15W102KF4T
Part Number
501R15W102KF4T
Description
CAP CER 1000PF 500V X7R 0805
Data sheet
501R15W102KF4T.pdf
Delivery Services
501R15W102KF4T
Comments
    501R15W102KF4T Specifications
    Ratings-
    FeaturesSoft Termination, High Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance1000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C