501R18W103KF4T
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
501R18W103KF4T
501R18W103KF4T
Part Number
501R18W103KF4T
Description
CAP CER 10000PF 500V X7R 1206
Data sheet
501R18W103KF4T.pdf
Delivery Services
501R18W103KF4T
Comments
    501R18W103KF4T Specifications
    Ratings-
    FeaturesSoft Termination, High Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance10000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.070" (1.78mm)
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.125" L x 0.062" W (3.17mm x 1.57mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C