501R18W472KV4E
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
501R18W472KV4E
501R18W472KV4E
Part Number
501R18W472KV4E
Description
CAP CER 4700PF 500V X7R 1206
Data sheet
501R18W472KV4E.pdf
Delivery Services
501R18W472KV4E
Comments
    501R18W472KV4E Specifications
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance4700 pF
    Part StatusActive
    Applications-
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.125" L x 0.062" W (3.17mm x 1.57mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C