501S41N102KV6
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
501S41N102KV6
501S41N102KV6
Part Number
501S41N102KV6
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 1000PF 500V NP0 1210
Data sheet
501S41N102KV6.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
501S41N102KV6
Comments
    501S41N102KV6 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance1000 pF
    Part StatusActive
    Applications-
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.125" L x 0.095" W (3.18mm x 2.41mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C