501S41N222KV4
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
501S41N222KV4
501S41N222KV4
Part Number
501S41N222KV4
Description
CAP CER 2200PF 500V NP0 1210
Data sheet
501S41N222KV4.pdf
Delivery Services
501S41N222KV4
Comments
    501S41N222KV4 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance2200 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.125" L x 0.095" W (3.18mm x 2.41mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C