501S41W103KV4E
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
501S41W103KV4E
501S41W103KV4E
Part Number
501S41W103KV4E
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 10000PF 500V X7R 1210
Data sheet
501S41W103KV4E.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
501S41W103KV4E
Comments
    501S41W103KV4E Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance10000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max)0.065" (1.65mm)
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.125" L x 0.095" W (3.18mm x 2.41mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C