501S41W273KV4E
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
501S41W273KV4E
501S41W273KV4E
Part Number
501S41W273KV4E
Description
CAP CER 0.027UF 500V X7R 1210
Data sheet
501S41W273KV4E.pdf
Delivery Services
501S41W273KV4E
Comments
    501S41W273KV4E Specifications
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.027 µF
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max)0.065" (1.65mm)
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.125" L x 0.095" W (3.18mm x 2.41mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C