501S41W473KF4E
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
501S41W473KF4E
501S41W473KF4E
Part Number
501S41W473KF4E
Description
CAP CER 0.047UF 500V X7R 1210
Data sheet
501S41W473KF4E.pdf
Delivery Services
501S41W473KF4E
Comments
    501S41W473KF4E Specifications
    SeriesPolyTerm®
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesSoft Termination, High Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.047 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max)0.110" (2.80mm)
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.125" L x 0.095" W (3.18mm x 2.41mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C