501S43N102JV4E
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
501S43N102JV4E
501S43N102JV4E
Part Number
501S43N102JV4E
Description
CAP CER 1000PF 500V C0G/NP0 1812
Data sheet
501S43N102JV4E.pdf
Delivery Services
501S43N102JV4E
Comments
    501S43N102JV4E Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance1000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max)0.110" (2.80mm)
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.180" L x 0.125" W (4.57mm x 3.17mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C