501S43W223KF4E
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
501S43W223KF4E
501S43W223KF4E
Part Number
501S43W223KF4E
Description
CAP CER 0.022UF 500V X7R 1812
Data sheet
501S43W223KF4E.pdf
Delivery Services
501S43W223KF4E
Comments
    501S43W223KF4E Specifications
    SeriesPolyTerm®
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesSoft Termination, High Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.022 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max)0.085" (2.16mm)
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.175" L x 0.125" W (4.45mm x 3.17mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C