501S47W474KV4E
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
501S47W474KV4E
501S47W474KV4E
Part Number
501S47W474KV4E
Description
CAP CER 0.47UF 500V X7R 2220
Data sheet
501S47W474KV4E.pdf
Delivery Services
501S47W474KV4E
Comments
    501S47W474KV4E Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.47 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Thickness (Max)0.150" (3.81mm)
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.225" L x 0.200" W (5.72mm x 5.08mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C