501S49W105KF4E
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
501S49W105KF4E
501S49W105KF4E
Part Number
501S49W105KF4E
Description
CAP CER 1UF 500V X7R 1825
Data sheet
501S49W105KF4E.pdf
Delivery Services
501S49W105KF4E
Comments
    501S49W105KF4E Specifications
    SeriesPolyTerm®
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesSoft Termination, High Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance1 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1825 (4564 Metric)
    Thickness (Max)0.140" (3.56mm)
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.180" L x 0.250" W (4.57mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C