501X43W393MF4E
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
501X43W393MF4E
501X43W393MF4E
Part Number
501X43W393MF4E
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 0.039UF 500V X7R 1812
Data sheet
501X43W393MF4E.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
501X43W393MF4E
Comments
    501X43W393MF4E Specifications
    SeriesX2Y® Polyterm®
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesLow ESL (X2Y), Soft Termination
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance0.039 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsBypass, Decoupling, Boardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max)0.090" (2.29mm)
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.174" L x 0.125" W (4.42mm x 3.18mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C