501X44W153MF4E
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
501X44W153MF4E
501X44W153MF4E
Part Number
501X44W153MF4E
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 0.015UF 500V X7R 1410
Data sheet
501X44W153MF4E.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
501X44W153MF4E
Comments
    501X44W153MF4E Specifications
    SeriesX2Y® Polyterm®
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesLow ESL (X2Y), Soft Termination
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance0.015 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsBypass, Decoupling, Boardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1410 (3524 Metric)
    Thickness (Max)0.070" (1.78mm)
    Voltage - Rated500V
    Size / Dimension0.140" L x 0.098" W (3.56mm x 2.49mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C