502R29N500JV6E
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
502R29N500JV6E
502R29N500JV6E
Part Number
502R29N500JV6E
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 50PF 5KV 5% NP0 1808
Data sheet
502R29N500JV6E.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
502R29N500JV6E
Comments
    502R29N500JV6E Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±5%
    Lead Style-
    Capacitance50 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsSMPS Filtering
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1808 (4520 Metric)
    Thickness (Max)0.085" (2.16mm)
    Voltage - Rated5000V (5kV)
    Size / Dimension0.185" L x 0.080" W (4.70mm x 2.03mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C