5550B103K802LE
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
5550B103K802LE
5550B103K802LE
Part Number
5550B103K802LE
Manufacturer
Knowles Novacap
Description
CAP CER 10000PF 8KV X7R RAD
Data sheet
5550B103K802LE.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
5550B103K802LE
Comments
    5550B103K802LE Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead StyleStraight
    Capacitance10000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.580" (14.73mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated8000V (8kV)
    Size / Dimension0.700" L x 0.402" W (17.78mm x 10.20mm)
    Height - Seated (Max)0.775" (19.68mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C