5550B472K902LE
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
5550B472K902LE
5550B472K902LE
Part Number
5550B472K902LE
Description
CAP CER 4700PF 9KV X7R RAD
Data sheet
5550B472K902LE.pdf
Delivery Services
5550B472K902LE
Comments
    5550B472K902LE Specifications
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead StyleStraight
    Capacitance4700 pF
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.580" (14.73mm)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated9000V (9kV)
    Size / Dimension0.700" L x 0.402" W (17.78mm x 10.20mm)
    Height - Seated (Max)0.775" (19.68mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C