5550N272J602LE
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
5550N272J602LE
5550N272J602LE
Part Number
5550N272J602LE
Manufacturer
Knowles Novacap
Description
CAP CER 2700PF 6KV C0G/NP0 RAD
Data sheet
5550N272J602LE.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
5550N272J602LE
Comments
    5550N272J602LE Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±5%
    Lead StyleStraight
    Capacitance2700 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.580" (14.73mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated6000V (6kV)
    Size / Dimension0.700" L x 0.402" W (17.78mm x 10.20mm)
    Height - Seated (Max)0.775" (19.68mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C