5550N332J602LE
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
5550N332J602LE
5550N332J602LE
Part Number
5550N332J602LE
Description
CAP CER 3300PF 6KV C0G/NP0 RAD
Data sheet
5550N332J602LE.pdf
Delivery Services
5550N332J602LE
Comments
    5550N332J602LE Specifications
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±5%
    Lead StyleStraight
    Capacitance3300 pF
    Failure Rate-
    Lead Spacing0.580" (14.73mm)
    Thickness (Max)-
    Voltage - Rated6000V (6kV)
    Size / Dimension0.700" L x 0.402" W (17.78mm x 10.20mm)
    Height - Seated (Max)0.775" (19.68mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C