602S47W102KV4E
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
602S47W102KV4E
602S47W102KV4E
Part Number
602S47W102KV4E
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 1000PF 6KV X7R 2220
Data sheet
602S47W102KV4E.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
602S47W102KV4E
Comments
    602S47W102KV4E Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance1000 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Thickness (Max)0.150" (3.81mm)
    Voltage - Rated6000V (6kV)
    Size / Dimension0.225" L x 0.200" W (5.72mm x 5.08mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C