631R18W103KF4E
Home > All Products > Capacitors > Ceramic Capacitors
631R18W103KF4E
631R18W103KF4E
Part Number
631R18W103KF4E
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Description
CAP CER 10000PF 630V X7R 1206
Data sheet
631R18W103KF4E.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
631R18W103KF4E
Comments
    631R18W103KF4E Specifications
    SeriesPolyTerm®
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesSoft Termination, High Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance10000 pF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.070" (1.78mm)
    Voltage - Rated630V
    Size / Dimension0.125" L x 0.062" W (3.17mm x 1.57mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C